Jak vybrat kloubní výživu?


Péče o klouby, kosti a chrupavky bývá často velice podceňována a při péči o tělo a nákupu vhodných výživových doplňků jsou kosti až na posledním místě - většinou je totiž začínáme řešit až když je úplně pozdě. O kosti a klouby je potřeba pečovat již dopředu a při každé větší zátěži na ně myslet - přeci jen je užíváme v průběhu celého života.

Mnoho z nás problém s klouby řeší až v okamžiku kdy přijde bolest což je ovšem špatně a preventivní péče díky správným výživovým doplňkům a stravě již nebude příliš účinná i tak s ní lze bolest zmírnit a snížit další negativní dopady. Začít ale musíme vždy u sebe a myslet na to že kosti ničíme hlavně špatným cvičením, enormní zátěží na ně a také často v důsledku přílišné nadváhy s kterou mají kosti, klouby i chrupavky velký problém. Podívejme se ale nyní na několik účinných látek v doplňcích, které se nejčastěji používají jako prevence proti bolestem kloubů a pro správnou péči o ně.

Klouby na ruce - i o ty musíme pečovat

Glukosamin a Chondroitin

Pokud jste se už někdy o kloubní výživu zajímali nejspíše glukosamin s chondroitinem znáte a nebo jste o nich alespoň zaslechli. Obě látky patří mezi jedny z těch základních které klouby a celý nejen lidský pohybový aparát potřebuje pro správnou funkci. Glukosamin s Chondroitinem jsou tvůrci glukosaminoglukanů a proteoglukanů které jsou zase stavebním prvkem každé chrupavky. Glukosamin navíc obsahuje často zmiňovanou kyselinu hyaluronovou účinnou nejen při prevenci proti bolesti kloubů a kloubním onemocněním.


Želatina

Želatina v různých formách je nám velmi blízká a naším kloubům ještě víc. Díky želatině si naše klouby mohou udržovat přesně tu ohebnost pro kterou je máme - bohužel s přibývajícím věkem je získávání a udržování kvalitní želatiny pro klouby těžší a těžší z tohoto důvodu je dobré na prevenci myslet včas a želatinu tělu dodávat. Samotná želatina ale při špatném stravování nebude příliš účinná proto vždy myslete nejprve na svůj jídelníček a následně teprve na výživové doplňky.

Ochrana kloubů a prevence bolesti díky gumovým medvídkům patří mezi jednu z nepravd, která se mezi lidmi ve velkém množství rozšířila. Babičky tak svým dětem kupují gumové medvídky právě aby do budoucna prospěly jejich kostem - příliš však nepomohou. Gumoví medvídci sice obsahují žádanou želatinu ovšem v tak malém množství, že pro klouby příliš prospěšná nebude. Ostatní látky v této pochutině jako barviva a velké množství sacharidů bude naopak tělu neprospěšné.


Kolagen

Kolagen je jednou z dalších a známých látek užívaných na prevenci bolesti kloubů a poranění kostí. Kolagen pomáhá v udržování pružnosti a pevnosti každého kloubu a má i mnoho příznivých účinků na další části našeho těla.


Jak vybrat správný kloubní preparát?

Správné doplňky pro podporu prevence kloubní bolesti a bolesti kostí nelze snadno určit pro každého z nás. S jistotou lze ale říci, že důležitá pro naše chrupavky, kosti a klouby je každá ze zmiňovaných látek a každá z nich bude prospěšná - nejlépe tedy užívat co nejvíce zmíněných účinných látek dohromady. Svému tělu a to nejen pohybovému aparátu ale přispějete jeho nepřetěžováním a správnou a zdravou stravou.