před 28 měsíci

Dobrý den, chci se zeptat jakou sportovní výživu mi doporučíte z Vaší nabídky. Jsem rekreační sportovec (běh 3-4x týdně á 7 km). Ve dnech kdy neběhám chci zařadit domácí posilovnu (doteď hodně nepravidelné). Předpokládám, že výživu budu muset rozdělit na běh a na posilovnu. Nebo ne? U posilování něco na udržení svalové hmoty a relaxaci po? A u běhu relaxace a energetické drinky před během? Ačkoliv celý život sportuji, tak tuto stránku jsem doteď neřešil (téměř vůbec ji nerozumím). Děkuji za tipy. S pozdravem

Odpověď
před 28 měsíci

Dobrý den, děkuji za váš dotaz.

Kombinace posilovny a běhu je ideální pro spalování tuků a tím i rýsování svalů doporučil bych v tomto případě ale zařadit i alespoň 2 netréninkové dny které tělo potřebuje pro regeneraci a podporu zvyšování fyzického výkonu a růstu svalstva. Je tedy v tomto případě lepší zařadit posilovnu a běh do jednoho dne (například ráno běh odpoledne či večer posilovna) a následující den dát tělu volno právě pro potřebné procesy regenerace pro tělo velmi důležité. Z hlediska sportovní výživy bych doporučil čtyři základní pilíře pokud je vaším cílem udržení svalové hmoty, snížení množství tuků a kvalitnější regenerace:

  1. Proteiny - jsou velmi důležité jak při běhu tak i při posilování. Jelikož jsou proteiny základní stavební složkou každého svalu je potřeba jich mít dostatečné množství díky kterému lze snadněji spalovat tuky a zároveň udržet současné svalstvo. Přibližné hodnoty příjmu bílkovin si můžete spočítat v naší proteinové kalkulačce - https://fitkram.cz/aplikace/proteinova-kalkulacka - z hlediska proteinů bych doporučil užívat ty s obsahem 70 - 90% bílkovin. Jejich dávkování je možné kdykoliv během dne - při tréninku vždy užívat v minimálně hodinovém rozestupu od tréninku (a to hlavně po).
  2. Gainery - jedná se o "pre-mixy" tedy již smíchané koktejly sacharidů s proteiny, které jsou ideální volbou přímo po tréninku a to obzvláště posilovacímu kdy zabraňují vzniku katabolického efektu tedy využívání energie ztracené při tréninku přímo ze svalů čímž dochází k ničení získaného svalstva. V případě užívání gainerů je dobré proteinové koktejly užívat nejlépe během dne s odstupem alespoň dvě - tři hodiny od gainerů.
  3. Aminokyseliny BCAA (Glutamin) - aminokyseliny a zvláště BCAA jsou skvělou volbou pro regeneraci svalů po zátěži a je tak výhodné je užívat před a po tréninku v případě sypkých či tekutých variant i během tréninku jako pití. Díky aminokyselinám svaly rychleji zregenerují a podpoří se i jejich růst.
  4. Iontové nápoje & Gely - především při běhu rozhodně doplňovat tekutiny ve kterých přijdou vhod i látky určené pro regeneraci a primárně doplnění minerálů které tělo vypotí. V tomto mohou nejlépe pomoci syrupy které se jen zředí s vodou jako je například Nutrend Unisport (https://fitkram.cz/nutrend-unisport-1173). V případě delších výkonů pro získání další energie jsou také vhodné energetické gely s obsahem rychlých cukrů.

Doufám, že jsem vám alespoň trochu pomohl v rozhodování o výběru vhodných produktů. Pokud by vás zajímalo cokoliv dalšího - kontaktujte mě a rád veškeré informace doplním. Zároveň se omlouvám za delší text ale problematika v tomto je vždy složitější. Martin Bárta