před rokem

Dobrý den, sháním nějaký protein, který by byl vhodný při nízkopurinové dietě (vysoká hladina kyseliny močové v krvi) abych nepřišel o svalovou hmotu, bohužel ze dne na den nesmím žádné maso, luštěniny a spoustu dalších věcí. Lékař mi povolil protein buď syrovátkový nebo případně vaječný, kde by puriny být neměly, bohužel by měl být i bez argininu, což je trochu problém. Existuje vůbec nějaký takový? Když ne, tak prosím alespoň o radu, který má argininu co nejméně. Předem díky za reakci Michal

Odpověď
před rokem

Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Bohužel výběr proteinu, který by vyhovoval oběma požadavkům je velmi obtížný a bohužel z hlediska naší nabídky i nemožný. U syrovátkových koktejlů je tak vždy nutné kontrolovat zda neobsahují i příměs jiné složky proteinů (hydrolyzát hovězího proteinu, hrachový protein nebo jiné) zároveň také mohou škodit proteiny s obsahem kakaového prášku (čokoládové příchuti).

Najít protein který neobsahuje L-Arginin a další aminokyseliny taktéž nebude příliš jednoduché – výrobci jej totiž často i uměle do svých produktů přidávají protože je zákazníky požadován lepší aminokyselinový profil.

Pokud je pro vás ale přijatelný nízký obsah L-Argininu, doporučil bych vám vyzkoušet produkt který navíc obsahuje i látky pro lepší trávení jako je například Amix IsoPrime CFM Isolate což je izolát syrovátkového proteinu s obsahem 2,19 g L-Argininu na 100 g proteinu ale zároveň obsahuje i složku DigeZyme což jsou trávící enzymy které vám pomohou protein lépe zpracovat – to by mělo být pro vaši dietu vhodné.

Všechny produkty a jejich složení vám ale doporučím vždy konzultovat s vaším lékařem aby nedošlo k jakýmkoliv škodlivým reakcím.

Děkuji za váš dotaz, Martin Bárta