před 33 měsíci

Dobrý den, sháním nějaký protein, který by byl vhodný při nízkopurinové dietě (vysoká hladina kyseliny močové v krvi) abych nepřišel o svalovou hmotu, bohužel ze dne na den nesmím žádné maso, luštěniny a spoustu dalších věcí. Lékař mi povolil protein buď syrovátkový nebo případně vaječný, kde by puriny být neměly, bohužel by měl být i bez argininu, což je trochu problém. Existuje vůbec nějaký takový? Když ne, tak prosím alespoň o radu, který má argininu co nejméně. Předem díky za reakci Michal

Odpověď
před 33 měsíci

Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Bohužel výběr proteinu, který by vyhovoval oběma požadavkům je velmi obtížný a bohužel z hlediska naší nabídky i nemožný. U syrovátkových koktejlů je tak vždy nutné kontrolovat zda neobsahují i příměs jiné složky proteinů (hydrolyzát hovězího proteinu, hrachový protein nebo jiné) zároveň také mohou škodit proteiny s obsahem kakaového prášku (čokoládové příchuti).

Najít protein který neobsahuje L-Arginin a další aminokyseliny taktéž nebude příliš jednoduché – výrobci jej totiž často i uměle do svých produktů přidávají protože je zákazníky požadován lepší aminokyselinový profil.

Pokud je pro vás ale přijatelný nízký obsah L-Argininu, doporučil bych vám vyzkoušet produkt který navíc obsahuje i látky pro lepší trávení jako je například Amix IsoPrime CFM Isolate což je izolát syrovátkového proteinu s obsahem 2,19 g L-Argininu na 100 g proteinu ale zároveň obsahuje i složku DigeZyme což jsou trávící enzymy které vám pomohou protein lépe zpracovat – to by mělo být pro vaši dietu vhodné.

Všechny produkty a jejich složení vám ale doporučím vždy konzultovat s vaším lékařem aby nedošlo k jakýmkoliv škodlivým reakcím.

Děkuji za váš dotaz, Martin Bárta