před 18 měsíci

Dobrý den, za mlada jsem pravidelně cvičil ale nikdy jsem žádné doplňky nekonzumoval. Nyní je mi 38 a chtěl bych se zase dostat do formy (nabrat 10-15kg svalové hmoty navíc). Tentokrát bych chtěl zkusit i nějaké potravinové doplňky, aby se výsledek dostavil co nejrychleji. Plánuji cvičit 4-5x týdně převážně silová cvičení. Můžete mi nějakou tu výživu doporučit? Ideálně co bych si měl brát ráno, po obědě, večer před cvičení, po cvičení... Jen kvalitní přírodní produkty ideálně rozdělené na porce abych si to mohl brát i na služební cesty... Děkuji

Odpověď
před 18 měsíci

Dobrý den, pokud jde o koktejly byl by pro vás v tomto případě vhodný gainer což je mix proteinů a sacharidů vhodný ke konzumaci během dne i po cvičení. Gainer vám dodá energii a zároveň při užívání ihned po tréninku zabrání ničení svalstva (tzv katabolickému efektu).

Ke gaineru bych doporučil dávkovat i proteinový koktejl a jeho užívání dle potřeby bílkovin, kterou si můžete snadno vypočítat například v naší proteinové kalkulačce (je nutné počítat i s příjmem bílkovin z jiné stravy).

Pro lepší regeneraci bych nakonec přidal aminokyseliny BCAA doporučuji vybírat ty ve formě kapslí či prášku jelikož mají většinou vyšší obsah aminokyselin, tekuté se ale na druhou stranu rychleji vstřebávají a tak mohou být více vhodné po tréninku.

Děkuji za váš dotaz, Martin Bárta